Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Gender Pay Gap – realita nebo mýtus? Jaké jsou důvody rozdílů v příjmech mužů a žen?

Rozdíl mezi průměrným výdělkem žen a mužů objektivně existuje. Jak tento rozdíl vzniká? Je opravdu daný převážně diskriminací? Nebo má souvis s rozdílnými zájmy obou pohlaví? Podívejme se spolu na zajímavá data a fakta.

Úvod

Mnoho politiků se uchyluje k tzv. "identity politics", tedy že nenahlíží na lidi, jako na jednotlivce, ale jako na příslušníky skupin. Jedna skupina je pak postavená proti jiné skupině v určitou formu boje o privilegia nebo vládu. Západní společnosti dokázaly rychle postupovat díky tomu, že začaly víc vnímat lidi individuálně, a ne jako členy skupin. Bohužel jsme svědky toho, že vytváření libovolných skupin se neustále vrací zejména pro politické cíle. 

Je třeba zdůraznit, že identity politics automaticky vytváří předsudky a tím škodí řešení jakéhokoliv problému. Řešení pak nepracuje s lidmi jako individui, ale pouze s jakýmsi smyšleným průměrným zástupcem dané skupiny (obvykle menšiny).

Jedním z neustále vyživovaných mýtů je, že gender pay gap, tedy rozdíl v platovém ohodnocení mužů a žen je zapříčiněný především stereotypy a diskriminací plynoucí z vlády mužů, kteří ženám brání se prosadit. Na tento jev se podíváme blíž s uvedením většího množství zdrojů a výzkumů.

Obvyklé tvrzení, že ženy vydělávají méně, než muži kvůli pohlaví redukuje složitou společensko-ekonomickou otázku na rovnici s jednou proměnnou. Dostáváme velmi zavádějící výsledek, bez jakéhokoliv náznaku řešení. Na mnohých prohlášeních politiků je to i vidět – jejich řešením je zavádění kvót do různých pozic (v politice, managementu, vedení firem). Což by sice nepomohlo, ale to jim nevadí. Navíc kvóty automaticky shazují schopnosti žen, protože říkají, že nejsou schopny se prosadit samy. Zkušenost z Norska ukazuje, že i když se do politických reprezentací zavedou kvóty pro ženy, nenastane zvýšení zastoupení žen v jiných oblastech a zároveň ani nedojde k zásadním změnám politického směřování, [1]. 

Komisařka Věra Jourová zveřejnila podobně zavádějící příspěvky na svém Twitteru i s prezentací,[2].

Když uvažujeme nad výdělkem průměrné ženy a průměrného muže, pak data ukazují na jasný rozdíl. Je ale opravdu daný jenom pohlavím a diskriminací? V tomto článku se podíváme na data z různých oblastí, abychom vysvětlili, proč uvedený rozdíl v příjmech existuje. Sami můžete posoudit, jestli důvody a důsledky mají pozitivní efekt na společnost, nebo na vás a vaši rodinu.

1) Muži a ženy mají jiné zájmy a volí jiné vzdělání a vysoké školy

Ve vzdělání se často objevuje pojem STEM (science, technology, engineering, mathematics – věda, technologie, inženýrské obory a matematika). Tyto obory nabízejí nejvyšší mzdy a zároveň se nejlépe rozvíjejí do šířky směrem k větším firmám. V současné době mají velmi vysokou přidanou hodnotu, ale zároveň i nároky na uchazeče.

Porovnání zaměření kluků a holek pro technologii z pohledu průměru je velmi zavádějící. Obě pohlaví se v průměru neliší významně. Rozdíl pozorujeme při porovnání konců statistických rozložení.

Předpokládejme, že ženy jsou v průměru víc zaměřené na lidi a muži víc na věci, [3]. I malý rozdíl v průměru vede na značný rozdíl na koncích rozdělení – tedy ti nejvíc zaměření na věci nebo lidi. Porovnání dvou normálních rozdělení ukazuje následující graf. I když se průměrná hodnota těchto dvou rozložení liší málo, počet lidí, kteří se vyskytují na koncích grafů je obrovský.

Nejlepšími absolventy STEM budou ti nejvíc zaměření na věci (techniku), ne pouze průměrní. Stejně budou ženy nejvíc zaměřené na lidi vynikat v oborech, kde je důležitá interakce s lidmi nebo dětmi.  Autoři Rounds a Armstrong uvádějí: "Muži preferují realistické (praktické, manuální, řešitelské) zájmy (d = 0.84 -větší koeficient znamená větší rozdíl) a vyšetřovací/výzkumné(d = 0.26) zájmy. Ženy preferují umění (d = -0.35) a sociální zájmy (d = -0.68). Muži také preferují inženýrské zájmy (d = 1.11), vědu (d = 0.36) a matematiku (d = 0.34), [3].

Jak se projevuje rozdíl zájmů a zaměření v oborech STEM? Podívejme se na porovnání jednotlivých zemí:

Obrázek ukazuje následovné.Osa x zobrazuje procento žen v oborech STEM a osa y ukazuje tzv Global Gender Gap Index, tedy index rovnosti mezi pohlavími, [4].
Zdroj: https://www.theatlantic.com/science/archive/2018/02/the-more-gender-equality-the-fewer-women-in-stem/553592

Z grafu je vidět velmi velký paradox. Čím je společnost víc rovnostářská z pohledu postavení obou pohlaví, tím méně žen si vybere obory STEM.  Mezi země, kde je nejvíc dívek na školách STEM patří konzervativní země s převládajícím islámem, kde za dívky velmi často udělá rozhodnutí o škole rodina, resp. hlava rodiny –  otec. Čím se společnost stává svobodnější, ženy mají větší svobodu, tím víc si vybírají humanitní a společenské obory před STEM. Finsko a Norsko jsou země, které se považují za nejdál, co se týče rovnosti mužů a žen a potírání diskriminace. Přesto v těchto zemích výrazně ubylo dívek na školách s obory STEM.

V USA, kde je vysoké školství hrazené studenty se často objevuje ekonomická otázka. Nicméně v Evropě je vzdělání až na výjimky hrazeno státem a studenti nejsou nuceni (ne)vybrat si obor z ekonomických důvodů (tedy výše školného a studentské půjčky).

Zmínili jsme, že ženy spíš preferují práci s lidmi. Tomu odpovídá i následovný graf, který ukazuje výrazné větší zastoupení žen v oborech vzdělání, společenské obory a právo.

Zastupení žen, které ukončily vysokou školu v různých oborech ve vybraných zemích.
Zdroj: https://blogs.worldbank.org/developmenttalk/breaking-stem-ceiling-girls

Proč se tolik bavíme o STEM oborech? Zde je tabulka, která ukazuje roční průměrný plat podle oborů (data z USA).

Zdroj: https://www.naceweb.org/job-market/compensation/stem-majors-projected-to-be-class-of-2019s-top-paid

2) Ženy a muži vykonávají rozličné zaměstnání

Objevují se názory, že nízké zastoupení žen na některých pozicích je dáno převážně diskriminací, kterou mají na svědomí muži. Předtím, než budeme hodnotit obsazenost pozic muži nebo ženami, musíme se podívat i na složení uchazečů o tyto pozice. Když je jedna skupina zastoupená v mnohem větší míře na vstupu, můžeme očekávat, že obdobný výsledek budeme pozorovat i na výstupu.

Následující tabulka ukazuje průzkum počtu uchazečů (vzdělání typu MBA) pro management v různých odvětvích a zastoupení žen.

Vysvětlení tabulky: 1. sloupec - obor, 2. sl. - počet uchazečů, 3. sl. - počet žen, 4. sl. - podíl žen mezi uchazeči.
Zdroj: https://d1c25a6gwz7q5e.cloudfront.net/papers/download/08012012_orsc.pdf

Pokud bude legislativa trvat na rovnoměrném zastoupení obou pohlaví (rovnost výsledků a ne příležitostí), pak budou mít firmy velký problém najít kvalitní uchazeče. Naopak je budou muset odmítat kvůli pohlaví, což je nepřijatelná diskriminace.

 

3) Ženy častěji pracují na zkrácený úvazek, muži pracují víc hodin

Realita na trhu práce je taková, že zkrácené úvazky jsou pro většinu pozic placené hůře než plné i v přepočtu na hodinovou mzdu, [8]. Zaměstnanec, který není platným členem týmu nemusí mít takové výsledky jako full-time kolegové, což se projevuje na mzdě, a především odměnách a variabilních částkách platu. Part-time zaměstnanec má také výrazně nižší šanci na povýšení do vedoucích pozic, které vyžadují vyšší pracovní nasazení.

Existuje zásadní rozdíl v počtu hodin, které zaměstnanci odvedou nad rámec standardní pracovní doby. Následující grafy OECD ukazují rozložení pracovní doby podle pohlaví pro jednotlivé země. Ostatní země naleznete v dokumentu zde [9].

Z článku Washington post [20], který sumarizuje různé statistiky o práci můžu a žen, vyplývá, že muži pracují v průměru o 42 minut denně déle než ženy. Musíme zdůraznit, že se jedná o placenou práci, a ne celkovou práci. Placená práce (zaměstnání) není jedinou aktivitou, kterou lidé dělají. Následující graf zobrazuje podíl placené a neplacené práce pro různé regiony:

Zdroj: https://www.statista.com/chart/13940/women-work-more-than-men/

4) Ženy podporují své manžele, proto ženatí muži vydělávají víc než single

Rodina se vyvinula jako základní jednotka společnosti v podstatě ve všech kulturách a náboženstvích. Podstatnými důvody, proč rodina funguje je ekonomická výhodnost pro všechny členy, vzájemná podpora a péče o blízké. V dnešní době je život single velmi populární a mnoho mladých lidí odkládá založení rodiny na pozdější věk, nebo se budování rodiny zcela vzdá. 

Rodinné zázemí vytváří nejen motivaci ke kariéře a výdělkům, ale také silné zázemí. Následující graf ukazuje velmi zajímavé zjištění. Ženatí muži vydělávají víc než single. Podstatných důvodů je několik – manželky úspěšných ženatých mužů vytvářejí rodinné zázemí a zabezpečí chod rodiny a domácnosti tak, že muž se může soustředit na své kariérní cíle. Tento stav samozřejmě vytváří nerovnost příjmu muže a ženy v páru, nicméně mohli bychom se podívat na spíš na příjem rodin než na jednotlivce.

 

Jak je vidět, ženy odvádějí hodně práce a ve všech regionech víc než muži. V průměru, ale pracují méně v zaměstnání a tím generují méně peněžních příjmů. Pohled na práci pouze z pohledu příjmů degraduje práci žen v domácnosti nebo obecně pro rodinu. Mnoho žen považuje pečování o rodinu za poslání a tato role jim vyhovuje a dělají ji rády. I osobně znám mnoho žen, které by rodinné zázemí za kariéru nevyměnily. Na tento odstavec navážeme v dalším bodě, který ukazuje, jak rodina podporuje kariéru.

Zdroj: https://www.cnbc.com/2018/09/21/married-men-are-earning-much-more-money-than-everyone-else-in-america.html

Z mého pohledu je úspěšná kariéra jednoho z partnerů zásluhou obou. To, že ženy často do vztahu přinášejí nefinanční hodnoty, rozhodně neznamená, že jsou zanedbatelné! Viz bod 3). Osobně si myslím, že neustálé předhazování platové nerovnosti mezi pohlavími vnucuje společnosti peněžní pohled na práci mužů a žen a degraduje aktivity, které převážně ženy dělají bez generování příjmů (péče o domácnost, děti, manžela, rodiče).

 

5) Peníze automaticky nepřináší štěstí

Z mnoha výzkumů plyne, že i když se západní společnosti stávají bohatšími, lidé se obecně necítí šťastnější. Pokud rodina pokryje potřebné výdavky, pak extra příjem nemusí nijak ovlivnit pocit štěstí nebo pohodlí. Lidé dnes hledají spíš zážitky, vztahy, emoce než navyšování hmotných věcí. Mnoho podstatných aspektů v životě nestojí vůbec žádné peníze navíc. Například čas s rodinou, výlety s dětmi, dobročinná činnost, pomoc druhým, péče o přírodu a podobně. Když jeden z partnerů dokáže pokrýt většinu výdajů rodiny, pak druhý partner (často právě žena) není ekonomickými důvody nucena rozvíjet kariéru a má víc času na aktivity mimo zaměstnání. 

Zejména mladí lidé dnes víc, než kdy předtím řeší rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem. Dokonce i společnosti jako v Japonsku hodně zaměřené na práci v produktivním věku dnes víc řeší rovnováhu mezi zaměstnáním a soukromím. 

Když existují ženy, které preferují budování domácího zázemí a jejich partneři pokryjí většinu rodinných výdajů, pak automaticky budou inklinovat spíš ke svým zájmům než k rozvoji kariéry. A toto rozhodnutí se pak projeví na genderovém porovnání příjmů.

Mnoho iniciativ se snaží nabádat ženy ke kariéře, zdůrazňují finanční příjem a rovnost výsledků. Tím se ale buduje z jednoho stereotypu – ženy se mají starat o domácnost a muži o příjem, druhý –  ženy mají vydělávat stejně jako muži. Je otázkou, zda je to i kýženým cílem.

6) Muži pracují tam, kde je větší fyzická zátěž, mnohem častěji volí práci v terénu

I v dnešní době existují povolání, která jsou v naprosté většině vykonávaná muži. Často jde o fyzicky náročné a nebezpečné práce, [21], [22]. 

Zde je několik povolání s uvedeným zastoupením žen v US, [13]:

  • Farmáři - 24 %
  • Software developeři - 19 %
  • Stavebnictví - 10 %
  • Inženýrství letectví - 8 %
  • Policisté v terénu 27 %, důstojníci - 13 % 

V Evropě (EU 28) například:

  • Stavebnictví - 10%
  • Výroba 30%
  • Doprava a sklady - 22%

7) Ženy preferují mužského nadřízeného před ženou

Postupem času se výrazně mění nahlížení na ženy ve vedoucích pozicích. Z průzkumů plyne, že stále více lidí nemá preference na pohlaví svých vedoucích. Trend znázorňuje následující graf.

 

Zdroj: https://www.apa.org/research/action/female-leaders

Přesto existuje zajímavý paradox. Ženy preferují mužského nadřízeného mnohem více než samotní muži, kteří v polovině případů uvedli, že nemají preferenci na pohlaví vedoucího. Stejnou odpověď zvolila pouze třetina žen. 

Zdroj: https://news.gallup.com/poll/165791/americans-prefer-male-boss.aspx

8) Péče o rodinu a děti vyžaduje spoustu času a energie

Péče o rodinu a děti je mimořádně náročná činnost. Jelikož ženy z biologické podstaty musí věnovat více času výchově malých dětí, tato investice se negativně projeví na budování kariéry. Schválně říkám "investice", protože starostlivost o rodinu není hodnocena finančně, přesto vyžaduje spoustu času a energie. Dnes víc, než kdykoliv předtím mají ženy možnost spojit kariéru a rodinu, ale rozhodně se nejedná o lehký úkol. Já osobně znám několik úspěšných žen ve vedoucích pozicích velkých institucí, které zvládají, jak kariéru, tak rodinu. Mají rozhodně můj obdiv a ukazují, že tato cesta je možná, nicméně mimořádně náročná. 

Tabulka níže ukazuje odpověď obou pohlaví na otázku: "Když byste měli úplnou svobodu výběru, vybrali byste si práci mimo domov nebo zůstat doma a pečovat o rodinu?" 56 % žen uvedlo preferenci práce mimo domov a u mužů to bylo až 75 %. Tyto data ukazují, že mnohé ženy si dobrovolně vybírají starostlivost o rodinu před kariérou. Což rozhodně nemůžeme považovat za špatné rozhodnutí, které by zasloužilo opovrhování, [23], [24].

Zdroj: https://news.gallup.com/poll/267737/record-high-women-prefer-working-homemaking.aspx

 

Jelikož výběr kariéry a životních hodnot je významně ovlivněný okolím, musíme se podívat i na to, co si o rolích mužů a žen myslí společnost. Následující graf ukazuje průzkum, který zjišťoval, co lidé považují za ideální pro děti, [18], [24]. 

  • Nejlepší pro děti je, když matka pracuje full-time, na částečný úvazek, vůbec. 
  • Nejlepší situace pro matky s malými dětmi je, když pracuje full-time, na částečný úvazek, vůbec.
  • Nejlepší situace pro otce malých dětí je, když pracuje full-time, na částečný úvazek, vůbec.

Zdroj: https://www.pewresearch.org/fact-tank/2015/10/01/women-more-than-men-adjust-their-careers-for-family-life

Z grafu je vidět, že práci mužů na plný úvazek považuje za ideální až 70 % dotazovaných. Tento graf ukazuje nepřímo i další skutečnost, kterou militantní feministky přehlížejí – a to, že pokud existují předsudky a stereotypy o rolích mužů a žen, jsou vytvářeny oběma pohlavími, a nikoliv jenom muži.

Vyřeší legislativně vynucená platová rovnost diskriminaci?

Porovnávání platů i na stejné pozici je velmi složité, protože zřídka jde o "stejnou práci" ať už z pohledu kvality nebo kvantity. Mnoho legislativců se snaží prosadit zveřejňování mezd, případně pokuty za rozdílné ohodnocení mužů a žen.  Otázkou je, jaký efekt takové zákony přinesou.

Slavný ekonom Milton Fiedman argumentuje, že pokud zaměstnavatel diskriminuje určitou skupinu z jakýchkoliv důvodů, pak za tuto diskriminaci zaplatí vyšší mzdou pro preferovanou skupinu. Pokud majitel diskriminuje ženy a zákon by nařídil stejný plat pro obě skupiny, pak znemožní ženám zvýšit svou konkurenceschopnost nižším platem.

Závěrem

V článku jsme vysvětlili několik důležitých statistik, které ukazují, jak a proč vznikají rozdíly v platech mužů a žen. Filozofickou otázkou zůstává, jestli máme rozdělovat muže a ženy do skupin a pak porovnávat tyto dvě skupiny, nebo ještě hůř jenom průměrného zástupce skupin. Plyne z tohoto skupinového porovnání nějaký závěr nebo řešení? Nebudou snahy feministických hnutí kontraproduktivní? Je příslušnost ke skupině důležitější než schopnosti jednotlivce?

Rozhodně je potřeba legislativně podporovat rovnost příležitostí, což se v rámci EU ve velké míře děje. Například podpora rodičovské dovolené pro oba rodiče, odstranění komplikací pro kratší úvazky, sdílená pracovní místa, podpora školek a jeslí a podobně. 

Za pozitivní lze určitě považovat i bourání stereotypů a osvětu k rovnosti příležitostí. Nicméně je sporné, zda legislativní vynucování rovnosti výsledků je žádoucí a pozitivní.

Zdroje:

[1] https://www.managementtoday.co.uk/gender-quotas-pointless/women-in-business/article/1676338&sa=D&ust=1606229469378000&usg=AOvVaw3FpLBW7sqMxwc8gXspq329
[2] https://ec.europa.eu/info/files/factsheet-gender-pay-gap-2020_en
[3] https://doi.apa.org/doiLanding?doi%3D10.1037%252Fa0017364&sa=D&ust=1606229469380000&usg=AOvVaw3FRDVF93e7wCNVdIm2zDeY
[4] https://en.wikipedia.org/wiki/Global_Gender_Gap_Report
[5] https://blogs.worldbank.org/developmenttalk/breaking-stem-ceiling-girls
[6] https://www.naceweb.org/job-market/compensation/stem-majors-projected-to-be-class-of-2019s-top-paid
[7] https://d1c25a6gwz7q5e.cloudfront.net/papers/download/08012012_orsc.pdf
[8] https://www.bls.gov/opub/mlr/cwc/a-comparison-of-hourly-wage-rates-for-fulland-part-time-workers-by-occupation-2007.pdf&sa=D&ust=1606229469379000&usg=AOvVaw1EAxNJatUsxUSTaCHllfqF
[9] https://www.oecd.org/els/family/LMF_2_1_Usual_working_hours_gender.pdf
[10] https://www.statista.com/chart/13940/women-work-more-than-men
[11] https://www.cnbc.com/2018/09/21/married-men-are-earning-much-more-money-than-everyone-else-in-america.html
[12] https://www.catalyst.org/research/women-in-male-dominated-industries-and-occupations/#:~:text=Examples%20of%20male%2Ddominated%20occupations,network%20architects%2C%20and%20mechanical%20engineers
[13] https://www.google.com/url?q=https://www.statista.com/statistics/195324/gender-distribution-of-full-time-law-enforcement-employees-in-the-us/&sa=D&ust=1606229469380000&usg=AOvVaw2v05lEb1CPSCZG3eANKUwT
[14] https://www.apa.org/research/action/female-leaders
[15] https://news.gallup.com/poll/165791/americans-prefer-male-boss.aspx
[16] https://hrdailyadvisor.blr.com/2017/03/09/83-women-25-postponing-starting-family-focus-careers-says-survey
[17] https://news.gallup.com/poll/267737/record-high-women-prefer-working-homemaking.aspx
[18] https://www.pewresearch.org/fact-tank/2015/10/01/women-more-than-men-adjust-their-careers-for-family-life
[19] https://www.google.com/url?q=https://www.youtube.com/watch?v%3DhsIpQ7YguGE&sa=D&ust=1606229469378000&usg=AOvVaw2Qf2wU3MS0H2VwuiqiU0m9
[20] https://www.washingtonpost.com/news/wonk/wp/2016/06/29/men-say-they-work-more-than-women-heres-the-truth
[21] https://www.insider.com/male-jobs-women-underrepresented-numbers-2019-8#only-244-of-farmers-in-the-us-are-women-2
[22] https://www.catalyst.org/research/women-in-male-dominated-industries-and-occupations/#:~:text=Examples%20of%20male%2Ddominated%20occupations,network%20architects%2C%20and%20mechanical%20engineers
[23] https://hrdailyadvisor.blr.com/2017/03/09/83-women-25-postponing-starting-family-focus-careers-says-survey
[24] https://news.gallup.com/poll/267737/record-high-women-prefer-working-homemaking.aspx
[25] Winter Salary Survey, NationalAssociation of Colleges and Employers
[26] IPUMS-USA, University of Minnesota
[27] Pew Research Center survey conducted November28-December 5, 2012
[28] World Bank Education Statistics, Unesco Institute for Statistics

 

 

Autor: Peter Matisko | úterý 24.11.2020 17:11 | karma článku: 23,73 | přečteno: 1216x
  • Další články autora

Peter Matisko

Podpora a propagace genocidy přesahuje v ruSSku všechny meze

Úmysl genocidy je obvykle náročné prokázat před mezinárodním soudem. Mnoho Rusů však pravidelně prokazuje úmysl zlikvidovat Ukrajinu a co nejvíc jejich obyvatel. Zde je ukázka těch nejhorších projevů.

28.8.2022 v 15:21 | Karma: 25,84 | Přečteno: 591x | Diskuse| Společnost

Peter Matisko

Jak si Rusko připravovalo půdu pro válku pomocí knih: Analýza

Putin se pro válku na Ukrajině nerozhodl přes noc, ale předcházely ji dlouhé přípravy, zejména na poli veřejné mínky. Zde je překlad výtahu z analýzy od spisovatele Sergeje Sumlennyho.

1.8.2022 v 17:44 | Karma: 22,20 | Přečteno: 486x | Diskuse| Společnost

Peter Matisko

Válka na Ukrajině - předválečná analýza - plk. Michail Chodarenok

Na rozdíl od dikátora Putina mělo mnoho jeho velitelů mnohem střízlivější pohled na chystanou válku. Zde perfektní analýza od plukovníka M. Chodarenka , bývalého náčelníka generálního štábu, která se (ne)překvapivě vyplnila.

17.4.2022 v 19:25 | Karma: 37,99 | Přečteno: 3492x | Diskuse| Společnost

Peter Matisko

Argumentační klamy a jak se jim vyhnout

Každý z nás vstupuje do různých diskuzí ať už osobně nebo virtuálně. Pokud chceme přesvědčit v diskuzi ať už oponenta, nebo publikum musíme se vyvarovat typických argumentačním klamům. Které jsou nejčastější?

13.2.2021 v 22:43 | Karma: 23,14 | Přečteno: 1171x | Diskuse| Společnost

Peter Matisko

Za všechno může EU. Pouze výmluvy!? Část #1

V české společnosti se stalo moderním shazovat společenské problémy na Evropskou unii. Předpoklad diskuzí začíná tím, že "za všechno může EU". Zkusme najít i pozitivní stranu mince a nehledat jenom výmluvy.

11.4.2018 v 13:34 | Karma: 24,40 | Přečteno: 986x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Exprezident Klaus nepovažuje dvacet let Česka v EU za úspěšné období

29. dubna 2024  11:35,  aktualizováno  15:30

Exprezident Václav Klaus vystoupil silně kriticky ke dvacátému výročí vstupu České republiky do...

OBRAZEM: Dvě různá řešení příkladu s cukrovím. Řešte hlavolamy přijímaček

29. dubna 2024  15:28

Na vyhodnocení jednotné přijímací zkoušky budou uchazeči o střední školy a víceletá gymnázia čekat...

Přijel německý prezident Steinmeier. Setkal se s Pavlem, uctí oběti střelby

29. dubna 2024  6:03,  aktualizováno  15:18

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zahájil dvoudenní návštěvu Prahy. Na Pražském hradě ho...

Čarodějnice bez ohňů? V části Česka vydali zákaz, hrozí požáry

29. dubna 2024  15:14

Ve Středočeském kraji se od úterý nesmí zapalovat oheň, a to ani na zahradách v blízkosti lesa nebo...

  • Počet článků 9
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1334x
Podnikám v oboru IT a marketingu na webu. Vzdělávám se v různých oblastech a sleduji dění kolem sebe. Vždy preferuji racionální a faktický přístup pro řešení problémů. Vážím si vzdělání a co nejvíc předávám dál.

Seznam rubrik